KLINGERT

W XIX-XX w. pracownia rodziny Bolin należała do najwybitniejszych pracowni złotniczych działających w Rosji. Wyroby Bolina były bardzo cenione przez rosyjską arystokrację i skutecznie konkurowały z dziełami innych wielkich złotników np. Faberge, Sazikowa i Owczynnikowa.

Klingert
spacer1
spacer1
Pracownia Gustawa Klingerta należała do najciekawszych pracowni złotniczych czynnych w Rosji w drugiej połowie XIX w. Klingert zasłynął z wykonywania dzieł zdobionych emalią i stworzeniem jednego z najbardziej oryginalnych stylów dekoracji w złotnictwie rosyjskim.
spacer1
Historia pracowni Klingert
spacer1
Firma „Klingert” została założona przez złotnika Gustawa Klingerta w Moskwie w 1866 r. Od samego początku była to wytwórnia złotych i srebrnych wyrobów artystycznych i użytkowych. Pozycję firmy zbudował Gustaw Klingert, przy którym pracowali też jego synowie: Karol Gustaw Otto i Aleksander Wilhelm Karol. Przedsiębiorstwo szybko osiągnęło sukces. W latach 90-tych Klingert zatrudniał od 50 do 60 pracowników, a jego roczne obroty wahały się od 45 do 80 tys. rubli. W roku 1889 firma Klingert wzięła udział w wystawie światowej w Paryżu, gdzie jej wyroby ze srebra, srebra złoconego i zdobionego emalią zostały nagrodzone brązowym medalem. W roku 1893 na wystawie światowej w Chicago zaprezentowane zostały wyroby firmy wykonane ze srebra zdobionego emalią w stylach zachodnich i stylu neoruskim. Klingert stworzył jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Rosji stylów wyrobów złotniczych. Wyróżniały się one kunsztowną dekoracją emalierską, w której dominującym motywem był kolor niebieski lub błękitny. Styl Klingerta nawiązywał do stylu danej emalii ruskiej i orientalizmu. Wyroby Klingerta były bardzo chętnie kupowane i naśladowane przez innych złotników. Pracownia współpracowała jako podwykonawca z wieloma złotnikami i firmami złotniczymi. Przedsiębiorstwo działało do wybuchu rewolucji w 1916 r.
Na podstawie: Złotnicy dworu Romanowów, pod red. A. Szymańskiego, Opole-Berlin 2011
Klingert_07
Punce i cechy złotnicze
Wyroby z pracowni Klingert oznaczane były cechą złotniczą zawierającą nazwisko pisane cyrylicą w postaci “Klingert” lub inicjały Gustawa Klingerta “GK”. Przedmioty są zawsze bardzo poprawnie znakowane, to znaczy, że zawierają komplet puc i cech złotniczych.
Punce Klingerta Punce Klingerta
Portret Gustawa Klingerta
numizmatyka-klingert-01075
Wybrane ceny dzieł Klingerta
Komplet do kawy i herbaty.
11 tys $ – w 2015 r. w Nowym Jorku.

Komplet do kawy i herbaty zdobiony dekoracją kwiatową.
18,7 tys Ł – w 2012 r. w Londyn.

Komplet do kawy i herbaty w stylu orientalnym.
31,2 tys $ – w 2012 r. w Nowym Jorku. zobacz w galerii

Puszka na cukier dekorowana emalią.
20 tys $ – w 2010 r. w Nowym Jorku.

Dzbanek do kawy dekorowany emalią żłobkową.
11,2 tys $ – w 2010 r. w Nowym Jorku.

Komplet do kawy zdobiony dekoracją emalierską w motywy kwiatowe.
37 tys $ – w 2008 r. w Nowym Jorku.

Komplet do kawy i herbaty zdobiony dekoracją emalierską.
46 tys $ – w 2008 r. w Nowym Jorku.

Komplet do kawy i herbaty zdobiony dekoracją emalierską.
60 tys $ – w 2007 r. w Nowym Jorku.

Komplet do wódki: karafka, tacka i sześć kieliszków ozdobiony dekoracją emalierską.
22,8 tys $ – w 2006 r. w Nowym Jorku.

Dwa kandelabry z masywnego srebra.
49,6 tys $ – w 2013 r. w Londynie.

Kowsz srebrny dekorowany emalią komórkową w motywy kwiatowe.
35,7 tys $ – w 2007 r. w Londynie.

Dzbanek do kawy dekorowany emalią komórkową.
24,5 tys $ – w 2007 r. w Londynie.

Kowsz ze srebra dekorowany emalią komórkową.
15,3 tys $ – w 2008 r. w Londynie.
Dekoracje
Kolekcjoner rosyjskich monet
Gustaw Klingert był jednym z największych kolekcjonerów i znawców monet rosyjskich. Posiadał bardzo interesującą kolekcję monet, której fragment widoczny jest na zdjęciu poniżej.
Klingert
spacer1
Publikacje na temat złotnictwa
spacer1
spacer1
Książka “Złotnicy dworu Romanowów” to słownik, na kartach którego zostały przedstawione wszystkie pracownie złotnicze i mistrzowie sztuki złotniczej pracujący dla cesarskiego dworu Romanowów. Złotnicy pracujący dla dworu nosili zaszczytny tytuł “złotnika dworu” lub “dostawcy dworu”. Słownik obejmuje okres drugiej połowy XIX i początek XX wieku.
Kup książkę
kup książkę
zlotnicy-dworu-romanowow2
spacer1
spacer1
ksiazka
Album “Faberge. Historia i arcydzieła” to pierwsza w Polsce książka o pracowni największego złotnika w dziejach Piotra Karola Faberge, twórcy cesarskich prezentów wielkanocnych, tak zwanych “jajek Faberge“. Książka jest pięknym albumem, ale również interesującą kpracą naukową, w której zostało zaprezentowanych 101 arcydzieł wykonanych przez Faberge.
Kup książkę
kup książkę
spacer1
spacer1
Książka “Szkice o złotnictwie rosyjskim” to publikacja, w której w szeregu artykułów zostały przedstawione wybrane zagadnienia z historii złotnictwa rosyjskiego w XIX w. W książce znajdują się artykuły o pracowniach Sazikowa, Bolina, Butza, braci Graczew, Zeftingena, Brejtfusa oraz artykuły o mistrzach złotnikach m. in. o Michale Perchinie, Henryku Wigstromie, Juliuszu Rappoporcie i innych.
Kup książkę
kup książkę
szkice-o-zlotnictwie-rosyjskim-1
spacer1
spacer1
zlotnictwo-rosyjskie-1
Książka “Złotnictwo rosyjskie” to zbiór artykułów poświęconych dziejom złotników i sztuki złotniczej w XIX-wiecznej Rosji. W książce znajdują się artykuły o pracowniach złotniczych Keibel, Koechli, Geckler, Kammerrer, Nicholls & Plincke, Brejtfus oraz kilka artykułów o pracowni Faberge.
Kup książkę
kup książkę
spacer1

Historia pracowni

Historia pracowni Bolin w Rosji sięga końca XVIII wieku. W roku 1790 przyjechał do Petersburga założyciel firmy mistrz złotnik Andrzej Biuler. Od 1829 r. przedsiębiorstwo prowadził jego zięć złotnik Jan. W 1831 r. do firmy przystąpił Karol Edward Bolin. Bolin i Jan założyli przedsiębiorstwo pod nazwą „Bolin i Jan”
W 1836 r. do firmy dołączył brat Karola Edwarda Henryk Konrad. W 1839 r. Firma otrzymała tytuł jubilera dworu., a w 1851 tytuł rzeczoznawcy dworu. W ten sposób ostatcznie ukształtowała sie firma Bolin w Petersburgu.
W 1852 r. Henryk Konrad przeniósł się do Moskwy i tam razem z Anglikiem Szanksem założył przedsiębiorstwo pod nazwą „Angielski magazyn Szanks i Bolin”. Jego spadkobiercy prowadzili firmę aż do wybuchu rewolucji.
Za wyroby jubilerskie i precjoza firma Bolin była wielokrotnie nagradzana na targach i wystawach.
Wyroby firmy Bolin wyróżniały się bardzo wysoką jakością wykonania i nienaganną stylistyką. Marka Bolin słynęła z wyrobów zdobionych cennymi klejnotami, szczególnie wielkimi diamentami, rubinami, szmaragdami i szafirami.
W ostatnim okresie działalności, w latach 1871-1916, firma oferowała pełny asortyment wyrobów ze złota, srebra, diamentowej biżuterii, kamieni półszlachetnych oraz sreber stołowych i okolicznościowych.
W 1871 r. petersburski odział został przekształcony w dom handlowy „K. E. Bolin”, który funkcjonował do roku 1916.
Na podstawie: Złotnicy dworu Romanowów, pod red. A. Szymańskiego, Opole-Berlin 2011
bolin28

Dekoracje i ornamenty na dziełach Bolina

Punce Bolina

Wyroby Bolina oznaczane były cechą złotniczą zawierającą nazwę firmy „BOLIN”. Są one zawsze bardzo poprawnie znakowane. Prawie zawsze na dziełach Bolina znajduje się komplet punc i cech złotniczych. Na obrazach zamieszczonych poniżej prezentowanych jest kilka przykładów takich cech.
bolin62
bolin63
bolin69
Na podstawie: Złotnicy dworu Romanowów, pod red. A. Szymańskiego, Opole-Berlin 2011

Ceny dzieł z pracowni Bolin

Dzieła pochodzące z pracowni Bolina należą do najbardziej cenionych przez kolekcjonerów i inwestorów. Niektóre z nich osiągają na prestiżowych aukcjach bardzo wysokie ceny. Poniżej prezentowane są przykładowe ceny wybranych dzieł pochodzących z pracowni Bolina.
Tabakierka z nefrytu z monogramem Mikołaja II. 372 tys $ – w 2007 r. w Londynie.
 
Kowsz zdobiony emalią i motywem dwugłowego orła. 217 tys $ – w 2008 r. w Nowym Yorku.
 
Ramka secesyjna zdobiona motywem ostu. 85,5 tys $ – w 2007 r. w Londynie.
 
Ramka secesyjna zdobiona motywem roślinnym. 75 tys $ – w 2012 r. w Londynie.
 
Tacka okrągła z nefrytu w oprawie ze srebra. 118 tys $ – w 2007 r. w Londynie.
 
Zegar gabinetowy ozdobiony figurką Chronosa. 90 tys $ – w 2013 r. w Nowym Yorku.
 
Papierośnica secesyjna z motywem pawia. 61 tys Ł – w 2009 r. w Londynie.
 
Komplet sztućców ze srebra. 43,7 tys $ – w 2009 r. w Nowym Yorku.
 
Ramka z rodonitu zdobiona miniaturą Mikołaja II. 400 tys $ – w 2005 r. w Londynie.
 
Tabakierka z monogramem Mikołaja II. 670 tys $ – w 2006 r. w Londynie.
Na podstawie danych pochodzących z profesjonalnego rynku sztuki opracował dr A. Szymański

Portret Bolina

Wśród wielu interesujących zabytków związanych z rodziną złotników Bolin zachował się reprezentacyjny portret W. K. Bolina pochodzący z początku XIX w. Rodzina Bolin należała wówczas do bogatej burżuazji.
Z czasem Bolinowie prowadząc pracownię i przedsiębiorstwo złotniczo – jubilerskie dorobili się wielkiego majątku sięgającego milionów rubli.
Portret W. K. Bolina

Projekty dzieł z pracowni Bolina

Projekty reprezentacyjnych dzieł ze srebra dekorowanych symbolami władzy w postaci dwugłowego orła, korony cesarskiej i monogramów władcy wykonane w pracowni Bolin dla członków rosyjskiej rodziny panującej. 

Secesja w oeuvre pracowni Bolina

Pracownia Bolin należała do najlepszych i najbardziej cenionych w Rosji. Wytwarzała dzieła ze srebra i złota we wszystkich stylach europejskich, w stylu neoruskim oraz w stylu secesyjnym. Wyroby w stylu secesyjnym zajmują w dorobku pracowni Bolina ważne miejsce. Dzieła te są wspaniałym osiągnięciem złotnictwa rosyjskiego początku XX wieku.

Złotnik dworu cesarskiego

Od 1839 r. pracownia Bolin posiadała tytuł złotnika dworu cesarskiego i dostawcy Gabinetu JCW. Wyroby Bolina były zamawiane i kupowane przez dwór cesarski i przeznaczane na prezenty dyplomatyczne i okolicznościowe.
bolin40

Luksusowe opakowania

Wyroby Bolina należały do luksusowych i jako takie były pakowane w specjalnie robione luksusowe pudełka i kasety. Były one oznaczane nazwą przedsiębiorstwa oraz informacją o tym, że Bolin jest jubilerem dworu.

POLECANE  PUBLIKACJE

Książka "Złotnicy dworu Romanowów" to słownik, na kartach którego zostały przedstawione wszystkie pracownie złotnicze i mistrzowie sztuki złotniczej pracujący dla cesarskiego dworu Romanowów. Złotnicy pracujący dla dworu nosili zaszczytny tytuł "złotnika dworu" lub "dostawcy dworu". Słownik obejmuje okres drugiej połowy XIX i początek XX wieku.

Album "Faberge. Historia i arcydzieła" to pierwsza w Polsce książka o pracowni największego złotnika w dziejach Piotra Karola Faberge, twórcy cesarskich prezentów wielkanocnych, tak zwanych "jajek Faberge". Książka jest pięknym albumem, ale również interesującą kpracą naukową, w której zostało zaprezentowanych 101 arcydzieł wykonanych przez Faberge.

Książka "Szkice o złotnictwie rosyjskim" to publikacja, w której w szeregu artykułów zostały przedstawione wybrane zagadnienia z historii złotnictwa rosyjskiego w XIX w. W książce znajdują się artykuły o pracowniach Sazikowa, Bolina, Butza, braci Graczew, Zeftingena, Brejtfusa oraz artykuły o mistrzach złotnikach m. in. o Michale Perchinie, Henryku Wigstromie, Juliuszu Rappoporcie i innych.

Książka "Złotnictwo rosyjskie" to zbiór artykułów poświęconych dziejom złotników i sztuki złotniczej w XIX-wiecznej Rosji. W książce znajdują się artykuły o pracowniach złotniczych Keibel, Koechli, Geckler, Kammerrer, Nicholls & Plincke, Brejtfus oraz kilka artykułów o pracowni Faberge.

KONTAKT ZE SPECJALISTĄ