GRACZEW

Pracownia braci Graczew należała do najciekawszych i najznakomitszych pracowni złotniczych w XIX-wiecznej Rosji. Dzieła z pracowni Graczew słynęły z jakości i stylu wykonania

Historia pracowni

Przedsiębiorstwo zostało założone w Petersburgu w 1866 r. przez Gawryłę Piotrowicza Graczewa. Po śmierci Gawryły przedsiębiorstwo prowadzili jego synowie: Michał, Symeon, Aleksy, Mikołaj, Gawryła i Grigorij.
Pracownia wytwarzała bardzo szeroki asortyment wyrobów złotych, srebrnych, posrebrzanych, emaliowanych i brązowych oraz bardzo cenioną przez klientelę brylantową biżuterię. Przedsiębiorstwo zatrudniało około 100 wykształconych rzemieślników, w tym kilku mistrzów złotników. W 1892 r. roczny obrót firmy wyniósł około 125 tysięcy rubli.
Przedsiębiorstwo wytwarzało wyroby złotnicze i wyroby rzemiosła artystycznego sygnowane własną marką i markami pracujących dla niej mistrzów. Największą sławę zyskały artystyczne wyroby ze srebra i zdobione emalią.
W roku 1886 firma Grachew została uhonorowana tytułem dostawcy dworu królewskiego w Danii. W roku 1892 firma otrzymała tytuł dostawcy dworu JCW Aleksandra III i w tym samym roku Michał Graczew został uhonorowany tytułem rzeczoznawcy Gabinetu.
W roku 1888 przedsiębiorstwo Graczew wzięło udział w wystawie w Kopenhadze. Przedstawione na niej wyroby złote i srebrne zostały nagrodzone. W roku 1893 firma wzięła udział w wystawie światowej w Chicago oraz w roku 1896 w Niżnym Nowogrodzie. Na obu wystawach firma zdobyła główne nagrody.
W roku 1900 został utworzony wielki dom handlowy pod nazwą „Bracia Graczew”. Głównymi wspólnikami byli Michał i Symeon, a pozostali bracia zostali udziałowcami. W 1918 r. przedsiębiorstwo zostało zamknięte.
Na podstawie: Złotnicy dworu Romanowów, pod red. A. Szymańskiego, Opole-Berlin 2011
Graczew12

Punce Graczewa

Wyroby z pracowni braci Graczew oznaczane były cechą złotniczą zawierającą nazwisko pisane cyrylicą w postaci "GRACZEW", "BR.GRACZEWY". Przedmioty są zawsze bardzo poprawnie znakowane, to znaczy, że zawierają komplet puc i cech złotniczych.
Graczew47
Graczew48
Na podstawie: Złotnicy dworu Romanowów, pod red. A. Szymańskiego, Opole-Berlin 2011

Ceny dzieł z pracowni Graczew

Dzieła z pracowni braci Graczew należały do najbardziej cenionych w Rosji. Dziś są równie cenione przez kolekcjonerów i inwestorów. Niektóre osiągają na aukcjach bardzo wysokie ceny. Poniżej prezentowane są przykładowe ceny dzieł pochodzących z pracowni braci Graczew.
Stół z blatem z malachitu w stylu neoklasycznym. 600-800 tys $ - w 2007 r. w Nowym Jorku.
 
Ikona z Chrystusem błogosławiącym. 193 tys $ - w 2008 r. w Nowym jorku.
 
Kowsz srebrny zdobiony cesarskim orłem. 76,9 tys $ - w 2011 r. w Londynie.
 
Komplet do kawy i herbaty.
68,7 tys $ - w 2014 r. w Nowym Jorku.
Dzbanek w formie kufla.
45,6 tys Ł - w 2010 r. w Londynie.
Kowsz zdobiony głową konia.
110,5 tys $ - w 2011 r. w Nowym Jorku.
Wazon secesyjny z dekoracją kwiatową.
46,4 tys $ - w 2011 r. w Londynie.
Samowar srebrny.
39,4 tys $ - w 2016 r. w Londynie.
Kubek zdobiony czerwoną emalią.
31,2 tys $ - w 2010 r. w Londynie.
Komplet kubków zdobionych emalią.
20 tys Ł - w 2010 r. w Londynie.
Ikona z przedstawienie św. Jerzego.
32,5 tys $ - w 2014 r. w Nowym Jorku.
Pudełko na cygara.
31,2 tys $ - w 2010 r. w Nowym Jorku.
Wiaderko do chłodzenia wina dekorowane motywem "trójki".
26,2 tys $ - w 2011 r. w Londynie.
Dwie wazki dekorowane delfinami.
35 tys Ł - w 2011 r. w Londynie.
Na podstawie danych pochodzących z profesjonalnego rynku sztuki opracował dr A. Szymański

Dekoracje i ornamenty na dziełach braci Graczew

GalGraczew

Emalie w oeuvre pracowni braci Graczew

Bracia Graczew wytwarzałi wspaniałe dzieła ze srebra i złota dekorowane emalią we wszystkich stylachDzieła te są wspaniałym osiągnięciem złotnictwa rosyjskiego początku XX wieku.

Złotnik dworu cesarskiego

Pracownia rodziny Graczew należała do najlepszych i najbardziej cenionych w Rosji. Wytwarzano w niej duże ilości artystycznych wyrobów ze srebra i złota we wszystkich stylach europejskich oraz w stylu neoruskim. W oeuvre pracowni znajduje się bardzo wiele przedmiotów ozdobionych symbolami władzy, np. dwugłowym orłem lub koroną cesarską.
graczew49

Trompe l`oeil braci Graczew

Pracownia braci Graczew słynęła ze wspaniałych dzieł dekorowanych w typie trompe l`oeil wytwarzanych  ze srebra i złota. 
Graczew17
Graczew32
Graczew13
Graczew46

POLECANE  PUBLIKACJE

Książka "Złotnicy dworu Romanowów" to słownik, na kartach którego zostały przedstawione wszystkie pracownie złotnicze i mistrzowie sztuki złotniczej pracujący dla cesarskiego dworu Romanowów. Złotnicy pracujący dla dworu nosili zaszczytny tytuł "złotnika dworu" lub "dostawcy dworu". Słownik obejmuje okres drugiej połowy XIX i początek XX wieku.

Album "Faberge. Historia i arcydzieła" to pierwsza w Polsce książka o pracowni największego złotnika w dziejach Piotra Karola Faberge, twórcy cesarskich prezentów wielkanocnych, tak zwanych "jajek Faberge". Książka jest pięknym albumem, ale również interesującą kpracą naukową, w której zostało zaprezentowanych 101 arcydzieł wykonanych przez Faberge.

Książka "Szkice o złotnictwie rosyjskim" to publikacja, w której w szeregu artykułów zostały przedstawione wybrane zagadnienia z historii złotnictwa rosyjskiego w XIX w. W książce znajdują się artykuły o pracowniach Sazikowa, Bolina, Butza, braci Graczew, Zeftingena, Brejtfusa oraz artykuły o mistrzach złotnikach m. in. o Michale Perchinie, Henryku Wigstromie, Juliuszu Rappoporcie i innych.

Książka "Złotnictwo rosyjskie" to zbiór artykułów poświęconych dziejom złotników i sztuki złotniczej w XIX-wiecznej Rosji. W książce znajdują się artykuły o pracowniach złotniczych Keibel, Koechli, Geckler, Kammerrer, Nicholls & Plincke, Brejtfus oraz kilka artykułów o pracowni Faberge.

KONTAKT ZE SPECJALISTĄ