RUSSIAN ANTIQUES

- SILVER -

BAROKOWY MLECZNIK

MLECZNIK Z PRACOWNI KARLA BOJANOWSKIEGO

bojanowski-mlecznik-cover

Mlecznik został wykonany w pracowni złotnika dworu cesarskiego Karla Bojanowskiego. Ma wspaniałą barokową formę, kunsztowną roślinno - kwiatową dekorację oraz uchwyt w kształcie roślinnego pnącza z liśćmi i pąkami.
Bojanowski był jednym z najlepszych złotników pracujących w połowie XIX w. w Rosji. Był złotnikiem dworu carów Mikołaja I i Aleksandra II. 
Dzieło posiada fachową ekspertyzę dr Adama Szymańskiego potwierdzającą jego autentyczność. 

To absolutnie unikalny przedmiot o wyjątkowych walorach artystycznych i muzealnej wartości. Prawdziwa gratka dla kolekcjonerów. 

CENA: 12 660zł.

3 000€ [kurs = 4,22 zł]

GALERIA ILUSTRACJI

EKSPERTYZA

Dzieło posiada ekspertyzę sporządzoną przez dr Adama Szymańskiego. W ekspertyzie znajduje się szczegółowy opis dzieła, określenie jego stylu, historii i znaczenia dzieła dla dorobku Karla Bojanowskiego.

bojanowski-mlecznik-10-ekspertyza

CHARAKTERYSTYKA DZIEŁA

Mlecznik ma bogatą dekorację utrzymaną w stylu barokowym. Jest duży i ciężki. Jego wnętrze jest kunsztownie i grubo złocone. Wystawny charakter dzieła wskazuje na to, że był częścią reprezentacyjnej zastawy w bardzo bogatym domu. 

AUTORSTWO - Dzieło powstało w 1845 r. w Petersburgu w pracowni znakomitego złotnika Karla Bojanowskiego. W tamtym czasie Bojanowski był jednym z najwybitniejszych złotników pracujących w stolicy Rosji. Od połowy lat czterdziestych pracował dla dworu cesarskiego. Autorstwo Bojanowskiego potwierdzają punce znajdujące się na spodzie mlecznika. 

DATOWANIE - Mlecznik powstał w 1845 r. Datę powstania potwierdza punca znajdująca się na spodzie dzieła. 

WAGA I WYMIARY - Zarówno wymiary jak i waga dzieła są znaczne i wskazują na arystokratyczny i reprezentacyjny charakter zabytku. Wysokość mlecznika wynosi 113 mm, długość od wlewu do uchwytu 152 mm, a szerokość brzuśca wynosi 110 mm. Waga dzieła wynosi 413 g. 

TECHNIKI DEKORACJI - Mlecznik jest znakomicie wykonany. Dekoracja dzieła jest doskonała stylowo. Kwiaty na brzuścu są trybowane, a uchwyt został wykonany techniką odlewu.  

STYL DEKORACJI - Dekoracja mlecznika została wykonana w stylu barokowym. W latach 40-tych w Rosji style europejskie były bardzo modne i propagowane przez dwór cesarski jako "cywilizowana" opozycja dla sztuki ruskiej, która wtedy była uważana za prymitywną i pozbawioną polotu. Złotnicy rosyjscy tacy jak Sazikow, Bojanowski, Nicholls i Plincke swoimi umiejętnościami mogli konkurować z największymi złotnikami Europy.  

MATERIAŁ - Mlecznik jest wykonany ze srebra i srebra złoconego próby 84. 

STAN ZACHOWANIA - Dzieło jest zachowane w idealnym stanie. Mlecznik nosi minimalne ślady normalnego użytkowania. Nie ma żadnych wgnieceń i rys. Złocenie zachowane w stanie idealnym. [... więcej w pisemnej ekspertyzie] 

PUNCE - Mlecznik jest poprawnie, zgodnie z prawem probierczym, oznaczony cechami złotniczymi. Na spodniej części dzieła znajdują się cztery punce rozmieszczone w kwadrat. Są to punca zawierająca oznaczenie próby srebra, cecha z herbem miasta Petersburg, punca zawierająca inicjały probierza i datę wykonania dzieła oraz punca mistrza zawierająca nazwisko w brzmieniu "BOIANOWSKI". Cechy są dobrze zachowane i czytelne. [... więcej w pisemnej ekspertyzie] 

HISTORIA DZIEŁA - Historia mlecznika jest nieznana. Przekaz ustny łączy to dzieło w miastem Łodzią. Być może mlecznik był częścią zastawy któregoś łódzkiego przemysłowca z połowy XIX w. 

WARTOŚĆ ARTYSTYCZNA - Wartość artystyczną mlecznika tworzy jego wyjątkowo piękny styl i najwyższa jakoś wykonania. Tej klasy dzieła rosyjskich złotników z połowy XIX w. są niezwykle rzadkie. [... więcej w pisemnej ekspertyzie] 

WARTOŚĆ MATERIALNA - Wartość materialna dzieł Bojanowskiego zależy od stylu i dekoracji przedmiotu. Barokowe komplety do kawy są wyceniane na sumy od 15 000 euro, a taca dekorowana ornamentem roślinnym na około 30 000 zł. Na poziom cen ma również wpływ fakt, że dzieła Bojanowskiego są rzadkie i poszukiwane przez kolekcjonerów. [... więcej w pisemnej ekspertyzie]